Z wielką satysfakcją informujemy, że uczniowie z kl. 3c uczestniczyli w projekcie „Młody Projektant”, który organizowany był przez Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego.
Celem projektu było rozwijanie umiejętności współpracy oraz kompetencji matematycznych.
Projekt to 10 zajęć w większości w formule online. We współpracy z pracownikami Wydziału Pedagogicznego UW dzieci z kl. 3c stworzyły grę hybrydową. Poznały mechanikę, sposób formułowania fabuły, postaci, rolę muzyki w grach komputerowych. W ten sposób stworzyli swoją własną grę online. Wybrane jej elementy następnie zostały wydrukowane na drukarce 3D, a na dwóch ostatnich zajęciach stacjonarnych w SP5, uczestnicy doświadczyli stworzoną planszową wersję swojej gry.
Dziękujemy Wydziałowi Pedagogicznemu Uniwersytetu Warszawskiego za wybór naszej szkoły oraz Rodzicom z kl. 3c za współpracę 😉 😉 😉
Opis stacjonarnych zajęć warsztatowych – testowanie gry hybrydowej.
Zajęcia zaczęły się od ewaluacji zajęć zdalnych - dzieci miały okazję wyrazić swoje zdanie na temat etapów projektowania gry i podzielić się swoimi doświadczeniami oraz spostrzeżeniami. Dodatkowe ćwiczenia pozwoliły rozwijać wyobraźnię poprzez zachęcanie uczestników do myślenia poza schematami i eksperymentowania z nowymi pomysłami. Równolegle w ramach pracy indywidualnej dzieci określały współrzędne do rozgrywki hybrydowej.
Następnie przeszliśmy do praktycznej części zajęć, gdzie dzieci składały opracowane żetony z druku 3D i samodzielne kodowały naklejkę NFC oraz testowały zjawisko fluorescencji specjalnych filamentów. W kolejnym etapie zajęć uczestnicy otrzymali plansze grawerowane laserem według własnego projektu oraz kosteczki wprowadzające element losowy. Po wyjaśnieniu zasady gry hybrydowej, która łączyły elementy planszowej gry z grą elektroniczną, dzieci miały możliwość testowania gry, sprawdzając, jak dobrze działają opracowane przez nich Questy. Ponadto uczniowie mieli okazję testować inne mechaniki gry, w ramach których przechodzili przez labirynt, korzystając z kostek k10 i rozwiązując łamigłówki matematyczne, co wymagało logicznego myślenia i umiejętności planowania. Obserwowaliśmy, jak dzieci radziły sobie w zespołach, jak współpracowały i wykorzystywały zdobyte umiejętności w rozwiązywaniu wyzwań.