Dnia 21 marca, my zerówkowicze, obchodziliśmy dzień kolorowej skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa. Przyczyną choroby jest nadmiar materiału genetycznego pod postacią dodatkowego chromosomu pary 21. Ubraliśmy kolorowe skarpetki z różnych par, pokazując swoje zrozumienie i akceptację. Wszyscy jesteśmy różni, a jednocześnie równi. Kolorowe skarpetki nie do pary nawiązują do "niedopasowania genotypowego, ale i społecznego, z jakim borykają się osoby zmagające się z zespołem Downa"...
Aktualności
Dzień kolorowej skarpetki w zerówce
Pierwszy dzień wiosny w Piątce :)
Kratywny ekwipunek do szkoły ....
12
"Dziedziczki" w Piątce
Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych 20 marca br. w Szkole Podstawowej nr 5 w Mińsku Mazowieckim zorganizowano warsztaty w świetlicy szkolnej wyplatania palm Wielkanocnych. Warsztaty prowadziły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich "DZIEDZICZKI" Z Szymankowszczyzny. "Dziedziczki" - zgodnie ze swoją nazwą przekazały najpiękniejsze wartości kultury ludowej. Piękne, dostojne, kolorowe stroje ludowe przyciągały wzrok" Świetliczakow". Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali historii związanej z tradycją wyplatania palm, jej wyglądu i symboliki. Do jej wykonania użyli wcześniej zebrany i przygotowany dla każdego ucznia materiał przyrodniczy, przez Panie z KGW "DZIEDZICZKI " z Szymankowszczyzny. Były to gałązki traw, wierzbowe bazie, jagodzina, kłosy zbóż i ziół oraz kwiaty z bibuły. Dzięki fachowym wskazówkom i wspaniałej atmosferze udało się stworzyć niepowtarzalne pracę, które uczniowie zabrali ze sobą na uroczyste obchody Niedzieli Palmowej. Warsztaty pokazały, że własnoręcznie wykonane palmy, to przepiękne, oryginalne rękodzieło, a podtrzymywanie tradycji, może być doskonałą zabawą.
6
Sesja Młodzieżowej Rady Miasta
15 marca w MDK odbyła się I Uroczysta Sesja Młodzieżowej Rady Miasta, która liczy 15 radnych. Jesteśmy dumni, że naszą szkołę w radzie reprezentuje Mikołaj Godlewski – uczeń klasy VIIA. Podczas I sesji, w obecności burmistrza i radnych miasta, przedstawicieli szkolnych samorządów uczniowskich, nauczycieli i najbliższych, nowo wybrani radni odebrali zaświadczenia, złożyli ślubowanie i wzięli udział w pierwszych głosowaniach, podczas których wybrali spośród siebie przewodniczącego MRM, wiceprzewodniczących i sekretarza. Za Mikołajem pierwsze doświadczenie samorządowca. Życzymy młodzieżowemu radnemu wielu sukcesów i satysfakcji z pełnienia tak odpowiedzialnej funkcji.
Zakręcone Ekolożki ❤️
ZAKRĘCONE EKOLOŻKI MAJĄ DLA WAS „DOBRE RADY NA ELEKTROODPADY” .
Szkoła Podstawowa nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim po raz ósmy przystępuje do Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego " Dobre rady na elektroodpady- oddaj mnie w dobre ręce". Konkurs organizowany jest przez AURAEKO z Warszawy. W tym roku naszą szkołę będzie reprezentował eko- zespół "ZAKRĘCONE EKOLOŻKI" - 5 UCZENNIC Z KLASY 8B: Joanna Federak, Yaryna Vasiv, Oliwia Sikorska, Michalina Ner i Lena Rozworowska. Szkolnym koordynatorem konkursu i opiekunem eko- zespołu jest p. Edyta Kopeć. Głównym celem konkursu jest podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania z elektroodpadami, zużytymi bateriami oraz akumulatorami przenośnymi.
Główne zadania konkursu to:
1. Prezentacja zespołu.
2. Przygotowanie do przeprowadzenia ZBIÓRKI ELEKTROODPADÓW I ZUŻYTYCH BATERII :
Przeprowadzenie ekologicznej kampanii edukacyjnej w szkole :
- gazetki informacyjne
- zajęcia warsztatowe
- konkursy ekologiczne
- współpraca z mediami : wstawianie ogłoszeń i artykułów na strony internetowe oraz do czasopism lokalnych
- akcja happeningowa: "spacer ekologiczny" ulicami miasta : rozdawanie ulotek mieszkańcom miasta, przeprowadzanie rozmów i wywiadów z pracownikami różnych firm.
- nagrywanie filmików oraz audycji radiowej promujących termin zbiórki elektroodpadów
- zamieszczanie postów na facebooku na fanpage AURAEKO ( liczy się największa ilość polubień)
- nagranie etiudy filmowej dotyczącej prawidłowego postępowania z elektroodpadami oraz zużytymi bateriami.
3. Przeprowadzenie zbiórki elektroodpadów
ZBIÓRKA ELEKTROODPADÓW W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 5 ODBĘDZIE SIĘ W DNIACH :
PONIEDZIAŁEK- 22 KWIETNIA 2024 W GODZ. 8.00- 19.00
WTOREK - 23 KWIETNIA 2024 W GODZ. 8.00- 17.00
MIEJSCE ZBIÓRKI: PARKING OD STRONY PLACU ZABAW.
Zapraszamy do udziału w realizowanych zadaniach i akcjach konkursowych, liczymy na Wasze wsparcie!!! W zespole siła!!!
Ważne sprawy...
12 marca w Warszawie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbyło się seminarium naukowe pt. "Opieka zdrowotna nad dzieckiem jako ważna kategoria pedagogiczna w aspekcie dziecka chorego na cukrzycę" oraganizowana przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz UKSW.Seminarium dla studentów pedagogiki miało na celu przybieżenie tematu cukrzycy jako choroby, jak również cukrzycy u dziecka w wieku szkolnym. Julka Urbaniak z klasy I A wraz z rodzicami i wychowawcą p. Katarzyną Dębowską-Korkuć byli na tym ważnym wydarzeniu i dzieli się swoimi doświadczeniami. Rodzice Julki podzielili się ze słuchaczami swoją historią, życiem codziennym z cukrzycą. O pracy i funkcjonowaniu dziecka z cukrzycą w szkole opowiedziała p. Katarzyna.Wszyscy uczestnicy seminarium mieli okazję oglądać filmik nagrany z okazji Światowego Dnia Cukrzycy przez uczniów klasy I A.
Archiwum Aktualności