Bliskie spotkania z nauką
Dnia 23 listopada wszystkie klasy trzecie pojechały na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik. Dla wielu uczniów było to pierwsze spotkanie z niezwykłym muzeum, w którym można dotknąć, a nawet przetestować wszystkie eksponaty. Zwieńczeniem wycieczki była wizyta w planetarium - oglądanie rozgwieżdżonego nieba nad Warszawą, poszukiwanie znanych gwiazdozbiorów i oglądanie filmu edukacyjnego pt. "Polaris". Odkryliśmy dopiero część tajemnic tego fascynującego muzeum.
Być może kiedyś tu wrócimy :)
19
Warsztaty profilaktyczne "Cukierki"
15 listopada uczniowie z klasy 1a i 1c uczestniczyły w warsztatach profilaktycznych „Cukierki”, prowadzonych przez edukatorów z Poradni Psychoterapii i Profilaktyki z Warszawy. Był to program wczesnej profilaktyki oparty na bajce Agnieszki Grzelak pod tym samym tytułem.
Celem programu było: przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych, kształtowanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi, rozwijanie samodzielnego i twórczego myślenia, nauka postaw asertywnych względem osób nieznajomych, rozwijanie postawy szacunku i zaufania w stosunku do szkolnego personelu pedagogicznego, technicznego jak i innych osób mogących udzielić wsparcia w problemach wydarzających się na terenie szkoły.
Program opierał się na bajce ,,Cukierki” i pracy z dziećmi na bazie tekstu z wykorzystaniem różnych metod aktywnych. Podczas warsztatów dzieci uczyły się, co mogą zrobić, aby było mniej ofiar substancji psychoaktywnych – np. dbać o włączanie do zabaw dzieci stojących na boku, nieśmiałych i samotnych. Przestrzegano uczniów przed kontaktami z osobami nieznajomymi, a także pokazano, że personel w szkole może stanowić oparcie dla ucznia w trudnej sytuacji.
Podczas warsztatów dzieci uczyły się współpracy i dbałości o bezpieczeństwo swoje i rówieśników. Uczniowie byli zainteresowani, aktywni i chętni do współpracy.
6
Smaczne i zdrowe szaszłyki owocowe
W szkole dzieci nabywają wiedzę i umiejętności z różnych dziedzin życia. Jedną z nich jest zdrowe odżywianie.
Środa, była pysznym dniem w kl. II c, ponieważ uczniowie przygotowali sałatkę owocową oraz owocowe szaszłyki. Na początku dzieci śpiewały piosenki o owocach, potem rozwiązywały zagadki. Dowiedziały się także, dlaczego należy jeść owoce. Porządkowały owoce od najmniejszego, do największego. Układały kompozycję przestrzenną z owoców i określały ich położenie w przestrzeni. Potem nastąpiło omówienie sposobu wykonania sałatki i szaszłyków, zwrócenie uwagi na higienę pracy, samodzielne działania dzieci. Następnie odgadywały i opisywały smak, konsystencję i doznania smakowe związane z kosztowaniem owoców.
Własnoręcznie zrobione pyszności, wyśmienicie uczniom smakowały. Lekcja dostarczyła wszystkim wrażeń smakowych i dotykowych.
Dziękujemy rodzicom za przygotowanie produktów.
3
STOP PRZEMOCY!
Nasza szkoła włączyła się w projekt "19 Dni Przeciwko Przemocy i Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży" realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mińsku Mazowieckim. W dniu 19 listopada w ramach solidarności z ofiarami przemocy nasi uczniowie przyszli do szkoły ubrani na kolor pomarańczowy symbolizujący STOP PRZEMOCY!
9
Polska jesień oczami najmłodszych...
Prace konkursowe Uczniów z klas 0-3 pt. "ZŁOTA POLSKA JESIEŃ". Konkurs zorganizowany przez Mini samorząd uczniowski.
2
Archiwum Aktualności