Pamietamy...
11.11.2019 20:3711 listopada to data ważna dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy odwagę i waleczność naszych przodków, którym zawdzięczamy to, że po 123 latach niewoli Polska wróciła na mapę Europy.
Podczas uroczystego apelu, który w naszej szkole odbył się 8 listopada, cała społeczność szkolna oddała cześć i hołd walczącym. Uczniowie klasy 6b przypomnieli zgromadzonym fragmenty burzliwej historii naszego kraju oraz godne podziwu działania bohaterów zmierzające do odzyskania niepodległości. Zaprezentowali sylwetki wielkich Polaków: Józefa Wybickiego, Fryderyka Chopina, Tadeusza Kościuszkę, Jana Matejkę oraz Henryka Sienkiewicza, przypomnieli w jaki sposób wspierali Polaków w walce o obronę ojczyzny. W podniosłym nastroju utrzymały zgromadzonych pieśni patriotyczne wykonane przez chór szkolny. Punktualnie o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna jednym głosem odśpiewała cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.
Wzorową postawą podczas całej uroczystości oraz galowym strojem dali uczniowie wyraz swej postawy patriotycznej.Fajnie być żołnierzem...!
09.11.2019 09:00W dniu 6.11.2019 r. w świetlicy szkolnej gościliśmy szer. Mariusza Kąca z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Barczącej. Podczas spotkania opowiedział o swojej służbie,a także zaprezentował mundur oraz żołnierskie nakrycia głowy. Wielką atrakcją było przymierzenie hełmu, maski przeciwgazowej jak i trzymanie karabinu. Ponadto Pan Mariusz zademonstrował metody maskowania żołnierzy podczas ćwiczeń i opowiedział o rzucie granatem F1 i RG42. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały od Pana Mariusza min. plakaty i teczki. W podziękowaniu za poświęcony czas i świetną zabawę uczniowie zaśpiewali pieśń patriotyczną " Rotę". Dwóch uczniów z klasy IIB Aleksander Kulma i Szymon Kurowicki wyrecytowali wiersz W. Bełzy pt." Kto Ty jesteś? Polak mały" i wręczyli laurkę z podziękowaniem.Program POWER - „CLIL- bo język obcy to komunikacja i kultura!”
07.11.2019 20:04„CLIL- bo język obcy to komunikacja i kultura!” w ramach projektu "Ponadnarodowa mobilność uczniów" realizowanego w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014 - 2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt będzie realizowany od 2.09.2019 do 1.09.2020 roku, a partnerem edukacyjnym będzie szkoła Agrupamento de Escolas Sa de Miranda w Bradze, Portugalia.
Całkowity koszt projektu to 197 668,00 PLN.
Co to jest CLIL (Content and Language Integrated Learning)?
CLIL to zintegrowana nauka języka i przedmiotu (w tym projekcie przedmiotów przyrodniczo-matematycznych i języka angielskiego).
Kolejne zwycięstwo warcabistów
06.11.2019 14:53Dnia 5 listopada 2019 roku odbyły się Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Klas V-VIII Szkół Podstawowych Mińska Mazowieckiego w warcabach 100-polowych. W tych zmaganiach nasza drużyna warcabowa zajęła I miejsce.
Naszą szkołę reprezentowali: Urszula Gągol IIIa, Lena Barańska IVa, Joanna Federak IVb, Michalina Ner IVb, Zofia Gągol Va, Alicja Pawelec VIa, Mateusz Padzik IIIc, Łukasz Padzik IIIc, Jan Morelowski IIIa, Jan Gągol Va, Mateusz Bobek Vb, Maksymilian Stolarczyk VIe, Jan Krupa VIIb, Oliwer Bołtowicz VIIb.
Nasi zawodnicy zajęli też czołowe miejsca w rywalizacji indywidualnej:
Zofia Gągol - I miejsce w kategorii dziewcząt z klas V;
Joanna Federak - I miejsce w kategorii dziewcząt z klas VIII;
Jan Gągol – I miejsce w kategorii chłopców z klas V
Łukasz Padzik – I miejsce w kategorii chłopców z klas VI;
Jan Morelowski - I miejsce w kategorii chłopców z klas VIII.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
"Dopóki masz wybór..."
05.11.2019 08:43Dnia 31 pździernika 2019r. uczniowie klas VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 5 w Mińsku Mazowieckim wzięli udział w warsztatach profilaktycznych pt. „Dopóki masz wybór”. Prowadzącym był Pan Piotr Nagiel terapeuta osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków. Jest to również kompozytor, autor tekstów oraz wokalista na co dzień współpracujący z wielkimi gwiazdami polskiej sceny muzycznej, idolami młodzieży. Opowiadał on wzruszające historie min. o samobójstwie młodej dziewczyny, która została upokorzona przed koleżankami i kolegami z klasy. Brak reakcji otoczenia spowodował, iż nastolatka pozostawiona sama w obliczu wielkiego upokorzenia odebrała sobie życie. Autorzy spotkania przede wszystkim chcieli uświadomić uczniom, iż mają wybór i sami muszą podjąć decyzję, co do swojego postępowania z alkoholem, narkotykami i dopalaczami. Przedstawiali rozpaczliwe przykłady, jak używki niszczą ciało, ale i duszę młodego człowieka, nie pozostawiając szans na dorosłość. Padały tytuły filmów dokumentalnych, obrazujących życie uzależnionych i ich powolny upadek. Pojawiały się też nieliczne przypadki podjęcia heroicznej walki z nałogiem i sukcesu. Wszystkie opowieści i dialogi z młodzieżą przeplatane były wspaniałymi utworami, granymi na gitarze, które wyciskały nie jedne łzy.