Chociaż król Jan III Sobieski nie podejmuje nas w swojej rezydencji osobiście, to dobrze możemy go poznać podczas zwiedzania komnat, w których i on przebywał ponad 300 lat temu. Z wizytą u króla w Wilanowie byli w dniu 25 października uczniowie klasy I b i I c. Dzieci dowiedziały się, kogo władca nazywał swoją „niepokonaną pasją”, ile książek zgromadził w swojej bibliotece i co lubił czytać.
Poznali historię niezwykłej kobiety, która doprowadziła do koronacji króla Jana III – jego żony Marii Kazimiery, zwanej Marysieńką. Jaka była na co dzień? Jak się ubierała? Odkryli sekrety tej niezwykle mądrej i urodziwej władczyni. Najbardziej spostrzegawczygoście odnaleźli w królewskich apartamentach szaroburego kota i małą małpkę.
Dzieci przeniosły się również w świat mody z XVII wieku!W części warsztatowej miały okazję zaprojektować strój damski lub ubiór męski korzystając z różnych tkanin i ozdób, tworząc własne projekty sukien i kontuszy, wyklejając je na specjalnie przygotowanych szablonach.
Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, jak ubierano się ponad 300 lat temu na co dzieńi od święta, czym są kontusz i żupan, jak wiązano pas kontuszowy, w jaki sposób damy podkreślały swoją urodę, jakie były modne w czasach Jej i Jego Królewskiej Mości uczesania, czy też kto troszczył się o garderobę królewską.
Na chwilę wcieliły się też w XVII-wieczną szlachciankę, wkładając suknię i liczne ozdoby oraz szlachcica w żupanie i kontuszu…
Przechadzały się również po pałacowych ogrodach, jakże urzekających swym jesiennym pięknem