• Bal Karnawałowy 2020

      Bal Karnawałowy 2020

      18.01.2020 21:01

      Bal karnawałowy 2020 odbył się w naszej szkole w dniach 15 i 16 stycznia, najpierw bawili się wychowankowie oddziałów 0 – III, następnego dnia uczniowie klas IV – VIII. Odświętnie udekorowana sala gimnastyczna, DJ prowadzący zabawę, efekty świetlne, kolorowe i oryginalne stroje, to elementy balu, które wprowadziły dzieci w nastrój zachęcający do wspólnego  karnawałowego szaleństwa. Dźwięki dobrze znanych dzieciom utworów, płynące z głośników, inspirowały do pokazów umiejętności tańca na parkiecie. Uczestnicy balu wykazali się znajomością tekstów znanych przebojów polskich i zagranicznych. Atrakcyjnym elementem zabawy karnawałowej okazała się „Kawiarenka”, w której można było zakupić pyszne ciastka i delektować się wyśmienitymi wypiekami mam.

      Bal kostiumowy okazał się bardzo udanym elementem integracji środowiska uczniowskiego. Kolejne karnawałowe szaleństwo dopiero za rok.

      Galeria zdjęć

    • Tajemnicze Mazowsze...

      Tajemnicze Mazowsze...

      15.01.2020 10:09
      Weronika Gołaś, Hanna Jabłońska, Maria Mrzygłód, uczennice klasy 7b, w ramach „Konkursu wiedzy o Mazowszu” przygotowały grę edukacyjną przeznaczoną na maksymalnie 4 graczy. Gra polega na udzielaniu odpowiedzi dotyczących Mazowsza i umieszczonych na fiszkach. Uczennice pytają m.in.: o przykłady mazowieckich rzek, znanego malarza z Mazowsza, najdłuższą twierdzę w Polsce. Wygrywa ten gracz, którego pionek jako pierwszy dotrze do mety. Pierwszym etapem było przygotowanie materiału do fiszek. Następnie opracowanie planszy i pytań. Na koniec odbył się test gry.
    • Stacja Mazowsze...

      Stacja Mazowsze...

      15.01.2020 09:57
      Uczennice klasy 8b: Oliwia Drzazga, Natalia Siedlecka i Julia Stopa w ramach „Konkursu wiedzy o Mazowszu” przygotowały grę edukacyjną o nazwie „Stacja Mazowsze”. Ich pracę można podzielić na trzy etapy. W pierwszej fazie zbierały materiały do pytań umieszczonych w grze i narysowania planszy w postaci schematu linii kolejowych Mazowsza. Etap drugi polegał na narysowaniu planszy i wypisaniu pytań testowych z czterema wariantami odpowiedzi. Ostatni etap przetestowanie gry w praktyce. Gra edukacyjna „Stacja Mazowsze” w rzeczywistości okazała się emocjonująca. Wykorzystywała wiedzę na temat Mazowsza oraz umiejętność strategicznego myślenia. Włączyła w lekcję wszystkich uczniów z klasy.
       
      W grze może wziąć udział trzy drużyny. Każda z nich losuje trasę kolejową, po której będzie się poruszać. Wygrywa ta drużyna, która najszybciej przejdzie swoją trasę i będzie miała najwięcej punktów. Trasy mają takie same ilości pól. Pola dzielimy na: pole z pytaniem, złote pole (gracze otrzymują złoty bilet, który mogą wykorzystać w ciągu całej rozgrywki) i zwykłe pole. Z każdą dobrą odpowiedź drużyna otrzymuje 1 punkt. Ponadto 1 drużyna na mecie zyskuje 3 punkty, druga 2 punkty, zaś trzecia 1 punkt. Wśród miejscowości na planszy można wymienić m.in.: Siedlce, Garwolin, Żyrardów.
       
    • Mazowsze Andriollego...

      Mazowsze Andriollego...

      15.01.2020 09:29
      Grupa uczniów - Jakub Dudek, Jakub Nowak, Maja Zagórska, postanowiła zapoznać się bliżej z postacią znanego ilustratora Elwiro Michała Andriollego. Pierwszym etapem prac było przygotowanie prezentacji multimedialnej na temat życia i twórczości artysty ze szczególnym uwzględnieniem wątku mazowieckiego. Mimo krótkiego czasu, który Andriolli mieszkał na terenie Mazowsza wiele zmienił w tym regionie. Styl świdermajer można zauważyć nawet we współczesnym budownictwie. Na obszarze wschodniego Mazowsza przeżył wiele sukcesów zawodowych i tragedii osobistych. Drugim etapem prac uczniów było przygotowanie się do spotkania z Joanną Janicką, autorką książki „Ziemia Andriollego”, w 10 rocznicę jej powstania. Trzecim etapem prac było przeprowadzenie wywiadu i jego podsumowanie. Zapis wywiadu był dosyć długi (około 2 godzin). Skróconą wersję przedstawia film, który jest efektem finalnym. Wywiad został przeprowadzony w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 5 w Mińsku Mazowieckim. Uczniowie znając życiorys Andriollego omawiali z Panią Joanną Janicką istotę i formą popularyzacji tego artysty wśród młodzieży. Zastanawiali się nad produktami turystycznymi i odbudową dworku Andriollego. Rozmowa uzmysłowiła grupie, że z regionem wschodniego Mazowsza związana jest wyjątkowa postać ilustratora m.in. „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Na podstawie zarejestrowanej rozmowy został napisany artykuł do lokalnej gazety. Projekt można rozbudować o wycieczkę i przewodnik po miejscach związanych z Elwiro Michałem Andriolli oraz konferencje na jego temat. Jednak są to dopiero plany na przyszłą edycję „Konkursu wiedzy o Mazowszu”.....
    • Mazowsze od kuchni...

      Mazowsze od kuchni...

      13.01.2020 18:40
      Uczennice klasy 8c: Julia Smolińska, Oliwia Główka, Oliwia Kołodziejczyk oraz Zofia Kuć przygotowują się do "Konkursu wiedzy o Mazowszu". Zrealizowały projekt "Mazowsze od kuchni". Dziewczyny zapoznały się z tradycyjnymi potrawami Mazowsza na podstawie publikacji „Smaki Mazowsza”. Postanowiły przygotować jedną z nich. Wybór padł na sójkę mazowiecką – potrawę związaną ze wschodnim Mazowszem. Początkowo chciały przygotować sójkę mazowiecką samodzielnie w domu zgodnie z przepisem i poczęstować kolegów z klasy. Jednak okazało się, że mogą, z pomocą rodziców i uprzejmości wójta gminy Cegłów, umówić się na rozmowę z paniami z koła gospodyń wiejskich w Podcierniu. Panie podzieliły się wieloma historiami dotyczącymi tej potrawy. Sójki mazowieckie to pierogi wykonane z ciasta, cienko rozwałkowanego i wypełnionego kapustą, boczkiem lub słoninką, kaszą jaglaną i grzybami, następnie zapiekanego. Mają stuletnią tradycję, ale dopiero od latach 50-tych XX wieku zaczęto określać je mianem „sójki”. Wcześniej były nazywane „kasioki”, „kapuścioki” itp. Sójka mazowiecka należy do potraw tanich, łatwych do przyrządzania, pożywnych i bardzo smacznych, powstaje na bazie surowców często pochodzących z własnego gospodarstwa. Część zgromadzonego materiału zostało przedstawione na filmie, który został nakręcony podczas wizyty w Podcierniu.....
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim
      • 257582957
      • ul. Małopolska 11 05-300 Mińsk Mazowiecki Poland
      • 257596534
      • 822-10-46-051
      • 000584449
  • Galeria zdjęć

      brak danych