• EKO - ŻUCZKI Z „PIĄTKI” NA SZÓSTKĘ

• 12.06.2017 10:24
      • 6 MIEJSCE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE EKOLOGICZNYM
        „DOBRE RADY NA ELEKTROODPADY 2017”

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim zajęła VI  miejsce (wśród 24 rywalizujących szkół) w IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Dobre rady na elektroodpady - oddaj mnie w dobre ręce 2017r.
        Szkolnym opiekunem konkursu była Edyta Kopeć. Zespół „Eko - Żuczki” w składzie: Julia Dróżdż, Wiktoria Czerwińska, Weronika Miąsek, Patrycja Tkaczyk i Michał Mitura, reprezentowali szkołę w ekologicznych działaniach konkursowych. W ramach realizacji zadań konkursowych uczniowie przeprowadzali edukacyjną kampanię ekologiczną dotyczącą zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Wykonali ścienne gazetki informacyjne dotyczące ZSEE z przygotowanych wcześniej folderów przy wejściu do szkoły, na Sali gimnastycznej oraz na drugim piętrze przy sali przyrodniczej. Na prośbę uczniów zespołu „Eko - Żuczki”, wychowawcy wszystkich klas na godzinach wychowawczych przeprowadzili wykonaną przez nich prezentację multimedialną dotyczącą ZSEE oraz odbyły się krótkie pogadanki dotyczące zasad postępowania z ZSEE. Na zajęciach koła ekologiczno - przyrodniczego zostały przeprowadzone zajęcia o tematyce ZSEE wg scenariuszy zawartych w materiałach konkursowych. Na lekcjach informatyki odbyły się zajęcia komputerowe dotyczące tematyki ZSEE. Dla wszystkich  uczniów naszej szkoły zespół przeprowadził zajęcia warsztatowe przy wykonanych przez siebie gazetkach. Odbył się ekologiczny  też apel „ Przygody Baby Jagi z elektrośmieciami ”, dotyczący tematyki ZSEE z okazji  Dnia Ziemi (21 kwietnia 2017r.) Przeprowadzono też wywiad z pracownikami Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Mińsku Mazowieckim w celu zdiagnozowania aktualnego stanu gospodarki odpadami  na terenie gminy. Z edukacją ekologiczną „Eko- Żuczki” wyruszyły też do kilku przedszkoli w Mińsku Mazowieckim. Ponadto ankietowano  100 dorosłych osób (nauczycieli, rodziców, pracowników różnych firm: sklepów, aptek, pizzerii  itp.) w celu zbadania poziomu wiedzy na temat ZSEE (zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego) oraz zasad postępowania z tym sprzętem .

W ramach realizacji projektu ogłoszony został konkursy:
        1)  Konkurs na najciekawszy  plakat o tematyce ZSEE dla klas IV-VI.
        2) Konkurs „Forma przestrzenna elektroodpadów” dla wszystkich uczniów naszej szkoły.
        3)  Konkurs „ Zbiórka baterii” dla wszystkich uczniów.

W ramach projektu odbyły się też „Eko - Walentynki” , „Eko - Dzień Kobiet”, „Eko - Dzień Mężczyzn” oraz „Ekologiczna Pani Wiosna”. W tych dniach prowadzona była zbiórka baterii w zamian za słodkie upominki. Działania  „Eko- Żuczków” a w szczególności ustalony już wcześniej terminu zbiórki ZSEE w naszej szkole, zostały   „nagłośnione” w lokalnych mediach. Ogłoszenia ukazują się na stronie szkoły, na szkolnym bilbordzie, w tygodniku ”Co słychać?”, Tygodniku Siedleckim oraz dwutygodniku „Strefa Mińsk” (w dwóch modułach - gazeta oraz portal informacyjny oraz na stronie facebooka), na stronie Urzędu Miasta, a także w „Lokalnie TV” – stacji telewizyjnej. W „Stefie Mińsk” oraz w „ MIM” ukazuje się również artykuł opisujący działania konkursowe. Uczniowie rozdawali ulotki w szkole podczas zebrań z rodzicami. Przeprowadzono prelekcję dla Rodziców, dotyczącą tematyki ZSEE. Uczniowie rozwieszali  plakaty przy wejściu do sklepów, zakładów fryzjerskich, restauracji, sklepów jubilerskich, aptek, rozdawali ulotki przy Urzędzie Miasta i Starostwie Powiatowym.

Finałem działań konkursowych była zbiórka ZSEE w naszej szkole dnia 21 kwietnia 2017. Zebraliśmy około 1000 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz prawie 500 kg baterii.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w naszą realizację zadań konkursowych i pomoc przy zbiórce ZSEE: Burmistrzowi Miasta oraz pracownikom Wydziału Gospodarki Komunalnej, Dyrekcji Szkoły, nauczycielom i pracownikom szkoły, uczniom i rodzicom oraz pracownikom redakcji ”Strefa Mińsk”  „Co słychać?”, oraz „Tygodnika Siedleckiego, a także stacji telewizyjnej „ Lokalnie TV. ”