• Program POWER - „CLIL- bo język obcy to komunikacja i kultura!”

• 07.11.2019 20:04
      •  „CLIL- bo język obcy to komunikacja i kultura!” w ramach projektu "Ponadnarodowa mobilność uczniów" realizowanego w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014 - 2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekt będzie realizowany od 2.09.2019 do 1.09.2020 roku, a  partnerem edukacyjnym będzie szkoła Agrupamento de Escolas Sa de Miranda w Bradze, Portugalia.

Całkowity koszt projektu  to 197 668,00 PLN.

Co to jest CLIL (Content and Language Integrated Learning)?

CLIL to zintegrowana nauka języka i przedmiotu (w tym projekcie przedmiotów przyrodniczo-matematycznych i języka angielskiego).

• Dynamiczne przemiany zachodzące w społeczeństwie, związane ze zmianami warunków społecznych, ekonomicznych, naukowo-technicznych spowodowały, że zaistniała potrzeba posiadania przez młodego człowieka nowego zasobu kompetencji. Niestety niektórzy nasi uczniowie ze względu na przeszkody społeczno - ekonomicznie mają utrudniony dostęp do poszerzania swoich kompetencji. Chcemy w ramach tego projektu wyrównać szanse.

Cel główny projektu to ułatwienie uczestnikom odniesienia sukcesu po zakończeniu nauki szkolnej. Kolejnym celem projektu jest doskonalenie porozumiewania się uczniów w językach obcych przy wykorzystaniu metody CLIL do zintegrowanego kształcenia przedmiotowo – językowego opartego na jednoczesnym przekazywaniu treści z dziedziny nauczanych przedmiotów i elementów języka obcego. Poszukując partnerów do tego projektu kontaktowaliśmy się bezpośrednio z Narodową Agencją Erasmus+ i z partnerami przez nią polecanymi. Najważniejsze przy wyborze partnera było doświadczenie, fachowość i solidność w realizacji projektów organizowanych dla szkół. Tą szkołą jest Agrupamento de Escolas Sa de Miranda w Bradze.

ETAPY PROJEKTU:
        1. Powołanie Zespołu ds. Projektu.
        2. Powołanie Komisji Rekrutacyjnych.
        3. Napisanie Regulaminu Rekrutacji.
        4. Zapoznanie rodziców/opiekunów przyszłych uczestników Projektu z ideą Projektu i Regulaminem uczestnictwa.
        5. Wyjazd przygotowawczy. Podpisanie kontraktu pomiędzy szkołami. Dopracowanie programu zajęć i harmonogramu pobytu i wszelkich szczegółów dotyczących pobytu dwóch grup naszych uczniów w Portugalii. (18-20.11).
        6. Informacje o projekcie na stronie internetowej szkoły, w mediach społecznościowych  i na tablicy informacyjnej w szkole. Przygotowanie ankiet ewaluacyjnych i przeprowadzenie ewaluacji przed mobilnością (listopad).
        7. Rekrutacja uczestników klas  VII – komisja rekrutacyjna spośród zgłoszonych kandydatów wybierze 17+ kilku na listę rezerwową (12-22 listopada).
        8. Zajęcia językowe, kulturowe i pedagogiczne prowadzone poza godzinami lekcyjnymi w szkole. Przeprowadzenie spotkań organizacyjnych z uczniami i ich rodzicami na których zostaną omówione wszystkie kwestie związane z wyjazdem do Portugalii (styczeń).
        9. Wyjazd. Udział uczniów i nauczycieli w lekcjach przyrodniczo – matematycznych prowadzonych metodą CLIL. Uczniowie naszej szkoły w Portugalii zaprezentują referaty w j. angielskim na dowolny temat z nauk przyrodniczo - matematycznych.
        10. Zadania dla II tury j.w. (od marca do czerwca).
        11. Ankiety ewaluacyjne, wywiady przed i po mobilności.
        12. Prezentacje uczniów streszczające najważniejsze działania projektowe, pokazujące rezultaty projektu, wystawa zdjęć, publikacje artykułów do prasy lokalnej, organizacja konferencji podsumowującej, prezentacja filmu i blogu na stronie szkoły.
        13. Zespół projektowy podsumuje działania ewaluacyjne, przygotuje sprawozdania i raport końcowy.

Opis projektu od strony praktycznej i logistycznej:
        1. Uczestnicy wezmą udział we wszechstronnych zajęciach przygotowujących do odbycia mobilności (opisanych jak wyżej), przygotują referaty i przewodnik;
        2. Zaopatrzeni też zostaną w materiały promocyjne programu POWER i naszej szkoły oraz miasta – do wykorzystania podczas pobytu za granicą;
        3. Uczestnicy otrzymają też elementy ubioru (prawdopodobnie koszulki lub bluzy) lub inne wyposażenie (np. torby)  z logo programu i szkoły. Zapewni to im atrakcyjny wygląd w czasie podróży i podczas wycieczek przewidzianych w czasie pobytu za granicą; będą oni dzięki temu widocznymi ambasadorami naszego projektu i programu POWER.
        4. Podróż w dwie strony zostanie zorganizowana zbiorowo dla każdej grupy: autobus do portu lotniczego w Warszawie, samolot do Porto, a potem bus do Bragi – i analogicznie w drodze powrotnej. Możliwe są zmiany w organizacji podróży wynikające ze zmieniających się cen i terminów połączeń, a zwłaszcza dostępności tzw. tanich linii lotniczych –dlatego mogą zmienić się lotniska, z których grupy uczniów będą wyruszać, jak i lotniska docelowe.
        5. Szkoła pomoże uczestnikom przy załatwianiu formalności związanych z wyjazdem – chodzi tu głównie o dopilnowanie, żeby każdy uczestnik dysponował aktualnym i nie uszkodzonym dokumentem tożsamości.
        6. Wszyscy uczestnicy mobilności i opiekunowie zostaną objęci polisami z ubezpieczeniem OC, KL i NNW (będą to polisy grupowe, jedna wspólna dla każdej grupy obejmująca wszystkich uczestników i ich opiekunów);
        7. Szkoła dopilnuje, aby każdy uczestnik zaopatrzył się w kartę poświadczającą obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne –Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego;
        8. Zapewnimy uczestnikom i opiekunom zakwaterowanie i całodzienne wyżywienie u naszych partnerów w trakcie pobytu za granicą;
        9. Podczas odbywania mobilności nad uczestnikami będą czuwać opiekunowie szkolni, którzy razem z nimi wyjadą z Polski i wrócą do szkoły;
        10. U partnerów zagranicznych uczniowie będą mieli zapewnioną opiekę ze strony przedstawiciela danej szkoły i – w miarę możliwości będą to opiekunowie znający język polski.