• „Piątka” w Grecji

• 22.11.2017 14:28
      • W dniach 13 – 18 listopada 2017 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli we wspaniałej, samolotowej wycieczce do Grecji. Była to pierwsza w historii szkoły wycieczka zagraniczna. Uczniowie zwiedzali m.in. zabudowania na Akropolu Ateńskim (Partenon, Propyleje, świątynia Nike Apteros, Erechtejon). Podczas wizyty na Agorze Ateńskiej realizowali lekcję historii o demokracji. W trakcie gry ulicznej, przy pomocy map, szukali miniatur zabytków zlokalizowanych w Agorze Ateńskiej. Dzieci zwiedziły także dzielnice Aten: Monastyraki i Plaka, ze świątyniami z czasów bizantyjskich oraz Agorę rzymską i bibliotekę Hadriana. Ciekawym wydarzeniem była zmiana warty przed budynkiem Parlamentu.

Każdy dzień wypełniony był niezapomnianymi atrakcjami…..

W trakcie wizyty w nowym Muzeum Akropolu Ateńskiego dzieci miały lekcję plastyki i czas na twórczą interpretację sztuki greckiej. W Ogrodach Narodowych uczniowie uczestniczyli w  plenerze malarskim, w trakcie którego powstały wspaniałe prace.

Czwartego dnia w programie wycieczki znalazł się wyjazd na Przylądek Sounio.

Zwiedzaliśmy świątynię Posejdona, a także odpoczywaliśmy nad morzem. Był też czas na twórczość malarską oraz uwiecznienie tego pięknego miejsca w pracach malarskich. W Grecji jest bardzo wiele ciekawych miejsc. Jednym z nich jest jeziorko Vouliagmeni.

Piątego dnia wyjechaliśmy na całodniową wycieczkę w kierunku Peloponezu.
        I był to kolejny interesujący dzień…..

Tego dnia zwiedzaliśmy m.in. Kanał Koryncki, który łączy Morze Egejskie (Zatoka Sarońska) z Morzem Jońskim (Zatoka Koryncka). Kanał ten przecina Przesmyk Koryncki, oddzielając tym samym półwysep Peloponez od głównej części Grecji, czyniąc go wyspą. Niemal u wylotu Kanału Korynckiego leżą miasta Korynt i Lutraki. Zwiedzaliśmy krainę geograficzno- historyczną zwaną Argolidą, Epidaurus - miejsce kultu Asklepiosa. Widzieliśmy Sanktuarium Asklepiosa wraz ze świetnie zachowanym teatrem z IV wieku p.n.e. Realizując lekcję o teatrze w tym wyjątkowym miejscu, sprawdzaliśmy jego akustykę i podziwialiśmy, w jaki sposób został wybudowany ten obiekt.  Był też czas na twórczość malarską. W pracowni ceramiki dzieci zapoznały się z procesem wytwarzania ceramiki według wzorów antycznych. W tym dniu zwiedziliśmy także Nafplio, pierwszą stolicę nowożytnej Grecji, Mykeny, miejsce, z którego Agamemnon wyruszył na wojnę trojańską, obejrzeliśmy Grób Agamemnona, cytadelę oraz muzeum.

Cały wyjazd był wspaniałą przygodą, która na długo pozostanie w naszej pamięci. Wszyscy uczniowie wrócili szczęśliwi. Każdy z uczestników pragnął przedłużyć te chwile. Mamy nadzieję, że takie zagraniczne wycieczki będą się odbywały cyklicznie.