• „ELEKTRO - FANKI” Z „PIĄTKI” STAJĄ NA PODIUM – 3 MIEJSCE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE EKOLOGICZNYM „DOBRE RADY NA ELEKTROODPADY 2018”

• 16.06.2018 09:15
      • Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim zajęła III  miejsce ( wśród 30 rywalizujących szkół) w  X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Dobre rady na elektroodpady - oddaj mnie w dobre ręce 2018r.Szkolnym opiekunem konkursu była pani Edyta Kopeć. Zespół „ELEKTROFANKI” w składzie:  Julia Janiszewska, Anna Wagner, Sandra Szyjanowicz, Maria Rek i Anna Sadownik reprezentowali szkołę w ekologicznych działaniach konkursowych.

W ramach realizacji zadań konkursowych uczniowie przeprowadzali edukacyjną kampanię ekologiczną dotyczącą zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Wykonali ścienne gazetki informacyjne dotyczące ZSEE z przygotowanych wcześniej folderów przy wejściu do szkoły  oraz na drugim piętrze przy sali przyrodniczej.

Na prośbę uczennic „Eko - zespołu”, wychowawcy wszystkich klas na godzinach wychowawczych przeprowadzili wykonaną przez nich prezentację multimedialną dotyczącą ZSEE oraz odbyły się krótkie pogadanki dotyczące zasad postępowania z  ZSEE. Na zajęciach koła ekologiczno - przyrodniczego zostały przeprowadzone zajęcia o tematyce ZSEE według scenariuszy zawartych w materiałach konkursowych. Na lekcjach informatyki odbyły się zajęcia komputerowe dotyczące tematyki ZSEE. Dla wszystkich  uczniów naszej szkoły  zespół przeprowadził zajęcia warsztatowe przy wykonanych przez siebie gazetkach. Odbył się ekologiczny apel „Zielony Kapturek i jego rady na elektroodpady”, dotyczący tematyki ZSEE z okazji Dnia Ziemi (20 kwietnia 2018r.) Przeprowadzono też wywiad z pracownikami  Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Mińsku Mazowieckim w celu zdiagnozowania aktualnego stanu gospodarki odpadami na terenie gminy.

Z edukacją ekologiczną „Elektro-fanki” wyruszyły też do kilku przedszkoli w Mińsku Mazowieckim. Ponadto ankietowano 100 dorosłych osób (nauczycieli, rodziców, pracowników różnych firm: sklepów, aptek, pizzerii itp.) w celu zbadania poziomu wiedzy na temat  ZSEE (zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego) oraz zasad postępowania z tym sprzętem.

W ramach realizacji projektu ogłoszony został konkursy:

1)  Konkurs na najciekawszy  plakat o tematyce ZSEE dla klas IV-VII.

2)  Konkurs „ Forma przestrzenna elektroodpadów” dla wszystkich uczniów naszej szkoły.

3)  Konkurs „ Zbiórka baterii” dla wszystkich uczniów.

W ramach projektu odbyły się też „Eko- Andrzejki” „Eko - Mikołajki”, "Eko- Tłusty Czwartek„ Eko - Walentynki” , „Eko - Dzień Kobiet”, „Eko - Dzień Mężczyzn” oraz „Ekologiczna Pani Wiosna”. W tych dniach prowadzona była zbiórka baterii w zamian za słodkie upominki.

Działania  „Elektro-fanek” a w szczególności ustalony  już wcześniej terminu zbiórki ZSEE w naszej szkole, zostały „nagłośnione” w lokalnych mediach.  Ogłoszenia i plakaty ukazują się na stronie szkoły, na szkolnym bilbordzie, w tygodniku”  Nowy Dzwon”, w Tygodniku Siedleckim oraz dwutygodniku „Strefa Mińsk” (w dwóch modułach - gazeta oraz portal informacyjny oraz na stronie facebooka), na stronie Urzędu Miasta, Wirtualny Mińsk, a także w „Lokalnie TV” – stacji telewizyjnej. Elektro - fanki  złożyły też wizytę w stacji Katolickiego Radia Podlasie, gdzie została nagrana audycja o tematyce elektroodpadów oraz wstawiono ogłoszenie o terminie zbiórki  ZSEE. W „Stefie Mińsk” ukazuje się również artykuł opisujący działania konkursowe. Uczniowie rozdawali ulotki w szkole podczas zebrań z rodzicami. Przeprowadzono prelekcję dla Rodziców, dotyczącą tematyki ZSEE. Uczniowie rozwieszali  plakaty przy wejściu do sklepów, zakładów fryzjerskich, restauracji, sklepów jubilerskich, aptek, rozdawali ulotki przy Urzędzie Miasta i Starostwie Powiatowym, wkładane były za wycieraczki samochodów oraz wrzucane do skrzynek na osiedlach.

Finałem działań konkursowych była zbiórka ZSEE w naszej szkole dnia 18 kwietnia 2018.  Zebraliśmy  5375 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz 390  kg baterii. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w naszą realizację zadań konkursowych i pomoc przy zbiórce ZSEE: Burmistrzowi Miasta oraz pracownikom Wydziału Gospodarki Komunalnej, Dyrekcji Szkoły, nauczycielom i pracownikom szkoły, uczniom i rodzicom, mieszkańcom Mińska Mazowieckiego i okolic oraz pracownikom redakcji ”Strefa Mińsk”, „Nowy Dzwon” oraz „Tygodnika Siedleckiego”, Katolickiego Radia Podlasie oraz „Tygodnika Siedleckiego” a także stacji telewizyjnej „ Lokalnie TV. ”

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji multimedialnej z przebiegu naszych działań konkursowych.

Pobierz prezentację