• Jurajska Przygoda

• 21.06.2017 21:36
      • W pierwszych dniach czerwca, klasa III a spędziła pięć dni na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, w ramach „zielonej szkoły”, zorganizowanej przez  panią Marzenę Wocial. Miejscem pobytu był pensjonat „Jurajski Olsztyn”. Jak sama nazwa mówi, uczniowie gościli w miasteczku Olsztyn, ale w  tym,  niedaleko Częstochowy. Program wyjazdu zawierał porcję  treści historycznych a chodzi tu o poznanie kilku miejsc związanych z Kazimierzem Wielkim. Dzieci zwiedziły zamek w Ogrodzieńcu wraz z grodem na górze Birów oraz zapoznały się, przebywając w  Parku Miniatur, ze szlakiem „orlich gniazd”. Widziały ze wzniesień inne zamki, oddalone od siebie o kilkanaście kilometrów. Ale to jedna część programu!  Jura to także raj dla miłośników wspinaczki w niezwykle malowniczym krajobrazie.  Przez cały  czas  pobytu, trzecioklasiści  wędrowali dziennie po kilka kilometrów  wokół ruin olsztyńskiego zamku, docierając do wapiennych ostańców, gdzie czekali na nich wykwalifikowani instruktorzy. To tutaj właśnie  rozpoczęli swoją pierwszą przygodę ze wspinaczką, jak niemal wszyscy słynni polscy Himalaiści, tacy jak Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka, czy Martyna Wojciechowska. Dzięki profesjonalnemu sprzętowi (uprzęże, kaski, liny, karabińczyki), wyszkolonej tatrzańskiej kadrze, przeżyły niezapomniane chwile ćwicząc nie tylko swoje ciało ale także harując ducha. Nabierały wiary we własne możliwości, walczyły z lękiem, mierząc się z zadaniami, które wydawały się nie do przejścia. Pokonywały też, czołgając się, wąskie korytarze jurajskich  jaskiń. Zjeżdżały z długiej tyrolki, strzelały z łuku, wiatrówki i pistoletu, budowały szałasy i maskowały się w terenie oraz zdobywały sprawność poruszania się z kompasem w czasie wieczornego biegu INO. Szczęśliwe, złożyły w drodze powrotnej  podziękowania na Jasnej Górze.