• Pamięć i uwaga

• 16.03.2017 22:01
      • 14 marca po raz drugi gościliśmy w naszej szkole dra Marka Kaczmarzyka – biologa i specjalistę z dziedziny neurodydaktyki Uniwersytetu Śląskiego. Prelekcję otworzyła Pani Dyrektor Ewa Szczerba, witając znamienitego gościa oraz przybyłych nauczycieli z Gimnazjum Miejskiego nr 2, Szkoły Podstawowej nr 2, Studium Języków Obcych oraz naszej placówki. Tym razem dr Kaczmarzyk odkrywał tajniki neurologicznych mechanizmów postrzegania i zapamiętywania. Przybliżył rodzaje pamięci oraz objaśnił zmiany zachodzące w sieci neuronalnej prowadzące do utrwalania się śladów pamięciowych.

W swoim wykładzie poruszył również zagadnienia dotyczące m.in.: trwałości śladów pamięciowych a czasu i intensywności odświeżania, pamięci roboczej jako naszego okna na świat, pojemności pamięci roboczej i testów pamięci, różnych modeli pamięci roboczej i ich użyteczności w praktyce oraz filtrów pamięciowych. Kolejny raz w sposób interesujący i poparty przykładami z życia codziennego przedstawił mechanizmy pamięciowe uczniów. Zrozumienie tych procesów pozwoli na efektywne wsparcie nauczyciela w pracy pedagogicznej.

Już dzisiaj zapraszamy na kolejne spotkanie z dr Kaczmarzykiem, które odbędzie się 24 października. Tymczasem odsyłamy do strony internetowej, gdzie można wysłuchać wykładu: „Znaczenie pamięci roboczej w procesie uczenia się”: LINK
      • LINK