• „Bliżej gwiazd…”

• 14.12.2017 20:47
      • W dniach od 11 do 14 grudnia w naszej szkole odbyły się  niecodzienne lekcje  astronomii przygotowane przez Centrum Edukacyjne Planeta Anuka. Wzięli w nich udział wszyscy uczniowie, a koszty zajęć częściowo pokryła Rada Rodziców.

Każda klasa uczestniczyła w 45-minutowym pokazie w Moblilnym Planetarium, a następnie w Kosmicznych Warsztatach przystosowanych do wieku i poziomu wiedzy. Klasy IV  zdobyły wiadomości na temat Księżyca i jego faz, gwiazdozbiorów i ich rozpoznawania na niebie. W trakcie warsztatów uczniowie „polecieli” w kosmos, poznali historię najważniejszych misji kosmicznych, tajniki zawodu astronauty. Klasy V natomiast poznały warunki istnienia życia na Ziemi i nauczyły się rozpoznawać widoczne gwiazdy i gwiazdozbiory oraz samodzielnie wykonały obrotową mapę nieba. Uczniowie klas VI zdobyli wiedzę o najbliższym sąsiedzie Ziemi – Księżycu, mieli również możliwość zbudowania Układu Słonecznego. Klasy VII zapoznały się z historią astronomii i technik astronomicznych oraz szczegółowo poznały budowę i zasady działania teleskopu. Natomiast najmłodsi uczniowie naszej szkoły (klasy I-III) wprowadzeni zostali w świąteczny nastrój, oglądając pokaz pt. „Gwiezdne opowieści świętego Mikołaja” i jednocześnie odkrywając sekrety Układu Słonecznego. Podczas warsztatów wykonywali modele sztucznych satelitów.

Udział uczniów, zarówno w pokazach, jak i w warsztatach okazał się ciekawym uzupełnieniem zagadnień z zakresu astronomii omawianych podczas zajęć edukacji wczesnoszkolnej czy na lekcjach przyrody i fizyki. Dla wszystkich była to niezwykła podróż w najdalsze zakątki kosmosu. Może zajęcia rozbudziły wśród uczestników zainteresowanie wszechświatem i w przyszłości absolwent Piątki okaże się wybitnym astronomem dorównującym Mikołajowi Kopernikowi?