• Stres, kij i marchewka

• 27.10.2017 10:23
      • 24 października w  naszej szkole gościliśmy już po raz trzeci pracownika  Uniwersytetu Śląskiego, wybitnego znawcę w dziedzinie neurodydaktyki dr. Marka Kaczmarzyka. Ten ceniony naukowiec i niewątpliwy autorytet w swojej dziedzinie wygłosił prelekcję pt. Stres, kij i marchewka. O konsekwencjach stosowania kar i nagród.” Temat wykładu i sama osoba prelegenta przyciągnęły w gościnne mury „Piątki” wielu rodziców i nauczycieli z naszego powiatu. Doktor Kaczmarzyk poruszył takie problemy jak układ kar i nagród, niesymetryczne działanie bodźców, wyjaśnił, czym jest eustres i dystres oraz jak każdy z nich wpływa na nasze zachowanie, objaśnił istotę motywacji i działanie demotywujące stresu. Na koniec wykładu wykonał praktyczne badanie stresu fizjologicznego na grupie ochotników.

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Podczas przerwy toczyły się dyskusje na tematy związane z wystąpieniem prelegenta. Można też było zakupić na specjalnie przygotowanym stoisku książki z zakresu neurodydaktyki.

Mamy nadzieję, iż nie było to ostatnie spotkanie z dr. Kaczmarzykiem, a wiedza i informacje przekazane w trakcie konferencji okażą się przydatne w bezpośredniej pracy z młodzieżą, będą wzbogacać doświadczenia i inspirować w codziennej pracy dydaktycznej i wychowawczej.